Historyja Duszpasterstwa Akademickiego „WĘZEŁ”
Anno domini 1963 zmieniły się losy studenckiej braci parafię św. Teresy zamieszkującej. Natenczas na owej parafii osaczon został wielebny ksiądz Józef Król jako Salezjanin i gorliwy naśladowca św. Jana Bosko idąc za jego wzorem, wielką miłością ku młodej gawiedzi pałał i nieba gotów był jej przychylić. Swe zatroskane oczy zwrócił ku młodzi akademickiej w domach studenckich na Lumumbowie zgromadzonej. Widział on bowiem jako garnęła się była ona ku Kościołowi żarliwie się modląc i w nabożeństwach uczestnicząc.
Gromadził ich tedy w świątyni sam konferencyje głosząc lub innych światłych mężów spraszając, choć frasunku mu nie zbywało bowiem kończącą się budową świątyni był obarczon. To jednakowoż wesołych i pracowitych, a pobożnych tych żaków mając na względzie i przyszłą inteligencję polskiego narodu w nich upatrując, postanowił duszpasterstwo akademickie im uczynić.
Natenczas Diecezji Łódzkiej ordynował jego ekscelencja biskup Michał Klepacz. Był to pasterz wielkim sercem i rozumem obdarzon. Jego, zatem rozwadze ks. Józef swoje plany i zamysły powierzył, a przyzwolenie, przychylność i opiekę zyskawszy postanowił duszpasterstwo akademickie ogłosić i duszpasterza ustanowić ze sławnego grodu Krakowa, ks. Jana Palusińskiego sprowadził i srodze przykazał mu swoje dzieło dalej prowadzić. A było to jesienią anno domini 1964.
Ks. Jan od początku podbił serca żakowskiej gawiedzi. Jego zawsze jaśniejące oblicze, śmiech perlisty i giętkość umysłu wielkiej miłości i życzliwości żaków mu przysporzyły.
Hojnością ks. Józefa, a staraniem ks. Jana, brać akademicka siedzibę duszpasterstwa w kadłubach pod świątynią w posiadanie objęła. W pobożności młódź żakowska ćwicząc o igrcach nie zapomniał. Srogą zimą tedy, anno domini 1965 kulig wielki urządził. Stało się, iż sznur grubaśny sanie ciągnący zerwał się był, co za znak poczytany zostało.
Wkrótce też jego symbol w katakumbach owych zawieszony został, aby po wieczne czasy wiązał gromadzącą się brać akademicką. Od owego czasu duszpasterstwo akademickie przy parafii św. Teresy w Łodzi przyjęło imię:
„WĘZEŁ”